Jak podlewać bonsai?




Drzewka bonsai wymagają ciągłego utrzymywania wilgotnej gleby. Z tego powodu jednym z lepszych sposobów na jej utrzymanie jest zasadzanie w doniczce mchu. Mech zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z ziemi.

Podlewanie. Prowadzone w nieprawidłowy sposób jest najczęstszą przyczyną utraty drzewek przez hodowców. Zbyt obfite podlewanie i utrzymywanie podłoża permanentnie mokrego blokuje dostęp powietrza do korzeni i może powodować ich gnicie. Z kolei zbyt skąpe podlewanie powoduje przysychanie roślin.


Nigdy nie powinno się podlewać według stałego schematu np. co drugi czy co trzeci dzień. Częstotliwość należy dostosować do danej pory roku i potrzeb rośliny. Generalna zasada mówi, iż zimą podlewamy rzadziej niż latem. Jest mniej światła, drzewka są w stanie spoczynku, rosną wolniej i mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę. Latem odwrotnie, zapotrzebowanie na wodę rośnie. Ponadto rośliny rosnące na zewnętrz są wystawione są na działanie wiatru i słońca, które stanowią dodatkowy czynnik przesuszający podłoże.


W przypadku większości drzewek właściwa pora na podlanie to moment kiedy podłoże zaczyna przesychać, ale nie jest jeszcze całkowicie wysuszone. Stosowanie Akadamy ułatwia kontrolę wilgotności podłoża, gdyż zmienia ona swój kolor w zależności od tego czy jest mokra czy sucha.


Wśród entuzjastów Bonsai znaleźć można różne opinie co do najlepszego sposobu podlewania. Część osób poleca podlewanie od dołu poprzez zanurzanie donicy w pojemniku z wodą. Moim zdaniem metoda ta jest dosyć kłopotliwa i może powodować wypłukiwanie składników odżywczych z podłoża. Podlewając w tradycyjny sposób z góry powinno się to robić w dwóch etapach. Najpierw podlewamy do momentu, aż pojawi się woda przesiąkająca przez dolne otwory w doniczce. Odczekujemy kilka minut, aż podłoże wchłonie wilgoć i podlewamy dokładnie po raz drugi.