Naczynia ceramiczne - doniczki


Należy pamiętać, że w hodowli bonsai doniczka jest integralną częścią kompozycji. Liczy się typ naczynia, jego rozmiar, kształt i kolor. Są pewne zasady doboru pojemnika do drzewka, przy czym istotne są tu rozmiary dojrzałego bonsai. Generalnie rzecz biorąc głębokość doniczki powinna być równa średnicy pnia dojrzałego bonsai, a szerokość prostokątnego pojemnika powinna być czterokrotnie większa .Jeszcze raz podkreślam, że zasady te obowiązują dla dorosłych drzew i nie mogą być stosowane do młodych drzewek, bo na tym etapie efekt wizualny nie jest najważniejszy. Doniczka musi przede wszystkim  zapewnić odpowiednie warunki dla zdrowego wzrostu drzewka, a więc na każdym etapie hodowli trzeba stosować odpowiednie naczynia. Młode drzewka z małą koroną i odpowiednio małymi korzeniami potrzebują małych, płytkich pojemników, większe - większych z powodu budowanego systemu korzeniowego.



Doniczki mogą mieć różne kształty: od okrągłych, płaskich tac, poprzez miseczki okrągłe lub sześciokątne do prostokątnych pojemników o różnych wysokościach. Są zwykle niepowlekane w kolorze stłumionego brązu, zieleni, szarości. Oryginalne japońskie naczyńka bywają w zgaszonych zieleniach, czerwieniach i brudnym kolorze niebieskim. Są czasem powlekane z zewnątrz, ale nigdy na powierzchni wewnętrznej lub na dnie doniczki. Jasne kolory, kremowy, biały są bardzo rzadkie. Dobre naczynie powinno być tak skonstruowane, żeby zapewniało dobry odpływ wody, toteż może mieć nawet kilka otworów drenażowych.



Drzewa iglaste lepiej wyglądają w niepowlekanych, ciemnobrązowych lub szarozielonych doniczkach. Liściaste z barwnymi liśćmi dają lepszy efekt w naczyniu o kolorze zgaszonej czerwieni, zieleni lub niebieskim. Pojemniczki dla maleńkich bonsai są maciupeńkie i w tonacji prawie się nie odróżniają od drzewka. Rzadko stosuje się zdobione doniczki, chociaż czasem takie naczynie bardzo dobrze się komponuje wtedy, gdy kolor zdobień dobrany jest do barwy kwiatów drzewka.



Jeśli już wybierzemy doniczkę dla naszego okazu, należy ją odpowiednio przygotować na jego przyjęcie, zakładając oczywiście, że drzewko jest w odpowiednio dobrej formie do takiej przeprowadzki. Otwory drenażowe zabezpieczamy kawałkami plastikowej siatki, a na dnie tworzymy ze żwiru warstwę drenażową (rys. 5). Dobór ziemi zależy od gatunku drzewka, toteż początkującym zalecam w tym względzie lekturę poradników ogrodniczych. Hodowcy miejscy mogą odpowiednią mieszankę kupić, inni po przyniesieniu ziemi z ogrodu muszą sprawdzić jej kwasowość. Ziemia powinna być np. alkaliczna, z dużą zawartością wapnia dla większości drzew iglastych, kaliny, bzu i ostrokrzewu lub z dodatkiem torfu np. dla rododendronów i azalii. Proporcje w mieszance ustalamy w zależności od typu drzewa. Powinna się ona składać z iłu, kompostu, piasku i torfu. Nie należy dodawać próchnicy w celu użyźnienia, bo źle wpływa na delikatne korzenie i uaktywnia szkodniki. Zawsze należy dodać trochę więcej piasku, bo pojemnik odwadnia się wolniej niż w naturze. Przed ułożeniem ziemi w doniczce należy ją wy sterylizować. Najlepiej po prostu wyprażyć ją w szczelnej puszce w piekarniku, czasami ogrodnicy radzą przelewać wrzątkiem, ale taki zabieg daje krótkotrwały efekt. Istotna jest również konsystencja ziemi, nie musi to być pył, ale nie powinna zbrylać się toteż zwykle należy ją przesiać. Ziemię sypiemy na warstwę żwiru, tak aby tworzyła mały kopczyk, można ją pokryć warstewką bardziej odżywczą i posypać wysuszonym mchem, który w miarę podlewania zacznie rosnąć i uformuje sprężystą powierzchnię.


Reguły sztuki zabraniają sadzić drzewka na środku doniczki, należy oznaczyć środek i umiejscowić bonsai w jednej z ćwiartek