Przesadzanie bonsai


Drzewka bonsai należy przesadzać w zależności od jego wieku oraz rodzaju.

Młode drzewka przesadzamy co dwa lata, starsze liściaste co trzy natomiast starsze iglaste co pięć lat.

Przesadzanie bonsai należy rozpocząć wiosną (marzec, kwiecień).



Przesadzanie. Większe drzewka rosnące w dużych donicach wymagają przesadzania raz na kilka lat, z kolei mniejsze powinniśmy przesadzać co rok lub dwa. Potrzeba przesadzania wynika z kilku czynników. Pierwszy to degradacja samego podłoża. Z biegiem czasu zmienia swoją strukturę, staje się bardziej zbite, mniej przepuszczalne dla wody i powietrza, a ponadto się wyjaławia. Drugim powodem jest wzrost i zagęszczanie się bryły korzeniowej rośliny, która z czasem zaczyna wypełniać całą donicę.



Przesadzać możemy do większego pojemnika lub do tego samego po wcześniejszym przycięciu korzeni. Rodzaj podłoża zależy od gatunku uprawianego drzewa. Generalnie podłoże powinno składać z takiej mieszanki, która zapewnia odpowiednią przepuszczalność dla wody i powietrza. Większość hodowców stosuje japońską ziemię Akadama w domieszce z innymi rodzajami podłoża.



Do przesadzania przygotuj:
- doniczkę
- siatkę do zabezpieczenia otworów odpływowych
- podłoże
- drobne kamienie do warstwy drenażowej



Przed rozpoczęciem przesadzania powinniśmy zabezpieczyć otwory donicy przed wysypywaniem się przez nie podłoża. Możemy do tego użyć specjalnej siateczki plastikowej umocowanej w otworach motylkami z drutu. Wiele donic ma również otwory do przeprowadzenia przez nie drutu, którym unieruchomimy później nasze drzewko, aby było stabilne. Mając przygotowaną donicę preparujemy odpowiednią dla naszego drzewka mieszankę podłoża (zdj.3). Osobiście do fikusów używam Akadamy ze standardowym podłożem do tych roślin. Mając przygotowane podłoże następnie na dno donicy układamy warstwę drenażową z keramzytu lub nieco większych kamyków. Warstwa ta powinna być tym grubsza im głębszy jest pojemnik.

Mając przygotowane już wszystkie te elementy wyjmujemy roślinę z dotychczasowego pojemnika i ostrożnie rozbijamy bryłę korzeniową . Do tej czynności powinniśmy użyć tępo zakończonego narzędzia, aby nie uszkodzić korzeni rośliny. Może to być np. drewniana pałeczka lub grabko-szpatułka. Nieco starej ziemi powinniśmy pozostawić, gdyż znajdują się w niej mikroorganizmy żyjące w symbiozie z naszym drzewkiem i po przesadzeniu zaszczepią się w nowym podłożu. Z bryły korzeniowej usuwamy wszystkie uschnięte lub gnijące korzenie i redukujemy ją najczęściej o około 1/3 obcinając przede wszystkim grube długie korzenie na spodzie, a pozostawiamy i pozwalamy na wzrost korzeniom wyrastającym na boki przy podstawie pnia.

Następnie na warstwę drenażową sypiemy kilkucentymetrowa warstwę przygotowanego wcześniej podłoża, na niej umieszczamy naszą roślinę, zaciskamy druty mocujące do donicy i całość obsypujemy ze wszystkich stron . Pamiętajmy, aby wsypywane podłoże dokładnie ubić wewnątrz bryły korzeniowej i po bokach rośliny. Można użyć do tego wąskiej drewnianej pałeczki i szpatułki. W ostatnim etapie wierzchnią warstwę przysypujemy Akadamą, co ułatwi nam w przyszłości kontrolowanie wilgotności . W zależności od upodobań, na powierzchni możemy umieścić jakieś dodatkowe elementy dekoracyjne np. kamienie, figurki czy mech. Na koniec drzewko dokładnie podlewamy.



Przesadzanie stanowi duże obciążenie dla zdrowia drzewka i przez pierwsze kilka tygodni nie powinno być one wystawiane na inne dodatkowe stresy. Przez ten czas wstrzymujemy się z formowaniem i nawożeniem, a roślinka powinna być umieszczona w lekko zacienionym miejscu o dobrej wentylacji. Pojawienie się nowych przyrostów po kilku tygodniach świadczy, że drzewko tworzy już nowe korzenie i okres rekonwalescencji się zakończył.